O projekcie
„Miejsca z historią” to interaktywna platforma łącząca geolokalizację z historią. Na naszej stronie znajdują się wpisy zawierające historie poszczególnych miejsc i obiektów znaczących dla historii, dziedzictwa narodowego, kultury.
Oprócz tego można odnaleźć opisy prezentujące dokonania osób przejawiających bezcenną inicjatywę w miejscu zamieszkania lub pracy. Użytkownik intuicyjnie może korzystać z informacji zawartych na stronie, przy pomocy interaktywnej mapy odsyłającej do komentarza zwiedzać i odkrywać miejscowości.
W skład zespołu tworzącego projekt wchodzą: Błażej Zych (koordynator), Jolanta Różacka, Grzegorz Hajkowski, Barbara Gruszka-Zych, Maria Gruszka, Mateusz Wróbel, Adam Rudzki.
Idee
Integracja społeczna, Upowszechnianie idei wolontariatu
Zachęcamy użytkowników do włączania się w projekt, konsultowania i wymiany informacji na temat przestrzeni, historii miejskich. Projekt ma charakter otwarty dla chcących dzielić się dodatkowymi informacjami. Każdy może wysyłać oryginalne teksty lub zdjęcia, które po zatwierdzeniu, zweryfikowaniu jakości, trafią na stronę.
Integracja kultury
Opisujemy tematy związane ze znanymi osobami w danym mieście, a także wiedzą z zakresu historii lokalnej architektury i sztuki.
Dziedzictwo regionalne – podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji małych ojczyzn
Kształtujemy doświadczenia wspólnoty lokalnej, pokazując w szczególności postacie tych osób, które – chociaż są mniej znane – konkretyzowały oblicze regionu.
Dziedzictwo narodowe – pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej i obywatelskiej
w ramach projektu przedstawiamy informacje o ważnych wydarzeniach z perspektywy narodowej, o postaciach, którym Polska zawdzięcza niepodległość.
Edukacji i wychowania młodego pokolenia, Wspieranie rodziny
Zachęcamy odbiorców do refleksji nad pięknem bezcennych, niepowtarzalnych obiektów architektonicznych, ich otoczenia poprzez budzenie i podtrzymywanie zainteresowania historią miejsc, pośród których żyją na co dzień lub zwiedzają. Nasze Interaktywne archiwum ułatwi zwiedzanie turystom. Wiadomości wyłaniające się z projektu najwięcej pożytku przyniosą rodzinom, które oswoiły techniki pracy z instrumentarium nowych mediów.
Wspieranie sportu
MzH uwzględnia opisy dotyczące postaci i miejsc związanych ze sportem.
Dbając o jakość przekazu i dociekanie do prawdy historycznej teksty opatrujemy przypisami oraz bibliografią, nie kopiujemy artykułów. Szanujemy własność intelektualną. Chcemy popularyzować konstruktywne podejście do wiedzy związanej z regionem i samodzielnego badania oraz sięgania do źródeł w dostępnej literaturze.