Kapliczka słupowa Chrystusa Salwatora przy ul. Wojkowickiej w Czeladzi

Przy ul. Wojkowickiej stoi kapliczka na wyodrębnionym cokole. Jest otynkowana, pomalowana w kolorze kremowym. Od frontu na wysokości cokołu są trzy stopnie schodów, obecnie obłożone płytkami, kiedyś z lastrika. Wnęka kapliczki zamknięta pełnym łukiem, zamykana metalową kratą 1.

Kapliczka była niegdyś trzecią z czterech symbolicznych granic miasta (tzw.
druga niwa). W czasie procesji w dniu św. Marka odprawiano w tym miejscu krótkie
nabożeństwo, święcono pola i zakopywano trzecią „wanielię” 2.

Kapliczka słupowa przy ul. Wojkowickiej w Czeladzi
Kapliczka słupowa przy ul. Wojkowickiej w Czeladzi

We wnętrzu kapliczki przy ul. Wojkowickiej w Czeladzi znajdowała się figura Chrystusa Zwycięzcy (Salwatora), wykonana z gipsu, w postawie kontrapostu. Była to kopia, a oryginał znajduje się w posiadaniu parafii p. w. św. Stanisława B. M. Prawa ręka rzeźby była wzniesiona do góry w geście błogosławieństwa, a w lewej ręce Chrystus trzymał sztandar. Miał ubraną czerwoną szatę, twarz z zarostem 3. Obecnie we wnęce znaduje się rzeźba Chrystusa na krzyżu oraz dwie figurki Matki Boskiej.

Od frontu oraz od tyłu kapliczka przy ul. Wojkowickiej w Czeladzi zwieńczona jest trójkątnym szczytem, od frontu widoczny jest okap. Dach jest dwuspadowy, kryty blachą cynkową, kładzioną na rombek stojący. Kapliczka zwieńczona jest metalowym ażurowym krzyżem. Wokół kapliczki urządzony jest mały ogród kwiatowy.

  1. A. Jaroń, A. Krawczyk, B. Praszkiewicz: Krzyże i kapliczki w Czeladzi. Wydawca Urząd Miasta Czeladź.
  2. M. Mrozowska: Na rozstajach dróg, s. 12
  3. A. Jaroń, A. Krawczyk, B. Praszkiewicz: Krzyże i kapliczki w Czeladzi. Wydawca Urząd Miasta Czeladź.
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »