Jest to kapliczka słupkowa, tynkowana, bielona i murowana. Położona na wysokim cokole o przekroju prostokąta. Od frontu widoczna jest półokrągła nisza, która zamknięta jest drewnianymi, dwuskrzydłowymi, szklonymi drzwiami posiadającymi półokrągłe naświetlenie.
W niszy umieszczona została drewniana, polichromowana figura Chrystusa frasobliwego. Jezus ten siedzi, prawą rękę ma opartą o kolano, a lewa pozostaje zgięta w łokciu i wspiera głowę. Na ramiona ma narzucony czerwony płaszcz. Włosy Chrystusa są ciemne i długie, a na twarzy widnieje zarost. Na głowie zaś ma koronę cierniową.
Szczyt zarówno od frontu jak i od tyłu w zwieńczeniu kaplicy jest kształcie trójkąta. U szczytu widoczny wydatny gzyms. Dach kapliczki dwuspadowy, pokryty jest blachą cynkową, kładzioną w rombek stojący. Na dachu zamontowany ażurowy krzyż 1.
Budowę kapliczki datuje się 1864 rok. Prawdopodobnie wybudowała ją babka pochodzącego z Czeladzi księdza Kazimierza Koniecznego – Marianna z domu Gołczyk po śmierci swojego męża Józefa Koniecznego, który zginął w powstaniu styczniowym. Inna wersja głosi, że został on zabity przez patrol kozacki w miejscu, w którym obecnie usytuowana jest kapliczka 2.
Podczas prac ziemnych związanych z ciągnięciem kabla wysokiego napięcia do szybu „Kondratowicz” W latach 50. XX w. przy kapliczce odkopano ludzkie kości. Według opowiadań starszych mieszkańców w miejscu tym straszyło i ludzie omijali je z lękiem. Słychać tam było dziwne głosy, a w pobliżu widywano dużego psa z łańcuchem. Wszystko to minęło, gdy miejsce zostało poświęcone przez księdza z pobliskiego kościoła po odnalezieniu kości 3.
Obiekt ten był świadkiem wielu religijnych praktyk, które odbywały się pod koniec XX wieku. Przykładem może być procesyjny obchód pól w dniu świętego Marka czy święto poświęcenia pól, które praktykowało się po Zielonych Świątkach. Żymirski 4
- A. Jaroń, A. Krawczyk, B. Praszkiewicz: Krzyże i kapliczki w Czeladzi. Wydawca Urząd Miasta Czeladź.
- Czeladzkie rody. Portret miasta. Księga pamiątkowa Klubu Rodów Czeladzkich, s.235-236.
- Relacja Jerzego Zawady z Czeladzi; Czeladzkie Rody s. 236.
- W. M., w oparciu o materiały Gabrieli i Witolda Gruszków, Święto poświęcenia pól, [w] „Zeszyty Czeladzkie” nr 16/2011, s. 30.