Pomnik ku czci poległych w obozach koncentracyjnych i więzieniach Hitlerowskich przy ul. Katowickiej w Czeladzi

Pomnik usytuowany jest u zbiegu ulic Katowickiej i Nowopogońskiej. Jest to płyta nagrobna, która mieści pod sobą urnę z prochami więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Została ona przetransportowana sztafetą motocyklową do Czeladzi przez 27 osób – byłych więźniów i członków ich rodzin. 4 października 1947 roku wojewoda generał Aleksander Zawadzki odsłonił pomnik, a proboszcz czeladzkiej parafii ks. Józef Sobczyński poświecił go 1.

Na płycie widnieje napis „Pamięci pomordowanych i zamęczonych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej”. W dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (27 stycznia) odbywają się przed nim rocznicowe uroczystości. Potocznie nazywa się go „Oświęcimskim” 2.

Przed drugą II wojną światową w jego miejscu stał obelisk ku czci trzech żołnierzy polskich, którzy polegli w walce z Niemcami przy kopalni Saturn w 1919 roku 3.

WYBRANI CZELADZIANIE ZAMORDOWANI W OBOZACH KONCENTRACYJNYCH

  1. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
  2. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
  3. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »