Pieta przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi

W 1907 roku Walenty i Helena Dziaczko ufundowali grupę figuralną tzw. Pietę lub inaczej zwaną Figurę Matki Boskiej Bolesnej.

Pieta przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi. MIejsca z historią.

Na przedniej ścianie cokołu wykuto napis: „MATKO BOLESNA MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Napis z nieznanych przyczyn został zmieniony. Pierwotna jego treść to „MATKO BOLESNA MÓDL SIĘ ZA NAMI! FUNDACJA HELENY Z JANOTÓW DZIACZKO I Ś.P. WALENTEGO DZIACZKO STARANIEM KS. BOLESŁAWA PIEŃKOWSKIEGO”. Według kroniki parafialnej Walenty Dziaczko z kopalni „Wiktor” w Milowicach 20 listopada 1904 roku wziął udział w zebraniu członków komitetu budowy kościoła 1. Zmiany dotyczą także cokołu, a dokładnie jego otoczenia oraz zwieńczenia krzyża, na którym niegdyś była korona cierniowa, trzy gwoździe i napis INRI.

Pieta przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi. MIejsca z historią.

Po okupacji figura zmieniła lokalizacje, przeniesiona w obecne miejsce została z ulicy Bytomskiej, gdzie stała obok magistratu 2. Najpewniej rzeźba powstała w zakładzie Hugona Kudery 3 , który był budowniczym i architektem z Warszawy. OD 1908 roku odpowiadał za prowadzenie budowy kościoła pw. św. Stanisława BM, bazując na projekcie autorstwa Tadeusza Pajzderskiego. Kamieniarska inskrypcja wyryta jest przypuszczalnie na plecach cokołu, którymi figura jest mocno przytwierdzona do ściany kościoła. Przez co jest dziś niewidoczna. 4.

Pieta przy kościele pw. św. Stanisława w Czeladzi. MIejsca z historią.
  1. Sobczyński J., Kronika parafialna św. Stanisława Biskupa i Męczennika…, s. 228.
  2. Rejdak A., „Czeladzkie i Piaskowskie zabytki”…s. 20.
  3. Łabuz M., Karty ewidencyjne…
  4. Robert Garstka: Tajemnice czeladzkich kapliczek. Wydawca: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, 2018 rok, strona 49
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »