Czeladź

Filtruj wg
Widok na ulicę 1 Maja w Czeladzi
Ulice i place

Ulica 1 Maja w Czeladzi

Przebiegają przez nią historyczne arterie komunikacyjne, a mianowicie ulice Rzeczna i Parkowa. W 1934 roku Rada Miejska nadała ulicy nowego patrona, polityka i legionistę Bolesława Pierackiego. Podczas okupacji Niemcy zmienili jej nazwę na Freitagstrasse. Od 1950 roku obie ulice, Rzeczna i Parkowa, połączono jako jedną trasę komunikacyjną pod nazwą 1 Maja.

Legendy i podania

Podanie o szubienicach czeladzkich

Zdziesiątkowane siły powstańcze pod dowództwem generała Rybińskiego, przemieszczając się przez Maderę i Przełajkę na Górny Śląsk, aby znaleźć się pod zaborem niemieckim zostali osaczeni przez kozaków na wzgórzu pokrytym laskiem sosnowym prawdopodobnie tzw. Sośnim Wzgórzu na Przełajce.

Ulica Kościelna w Czeladzi
Ulice i place

Ulica Kościelna w Czeladzi

Usytuowana w okolicy Starego Miasta, przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, to jedna z najkrótszych ulic w mieście.

Przyroda

Park Jordana w Czeladzi przy ulicy Katowickiej

Park Jordana to obszar znajdujący się między wałem nad Brynicą a ulicą Katowicką, usytuowany w środkowo-południowej części miasta. Jego początki sięgają roku 1924, kiedy to przeprowadzono regulację koryta rzeki.

Ulice i place

Ulica Bytomska w Czeladzi

Przez wieki stanowiła część istotnego szlaku handlowego, biegnącego z wschodu na zachód. Znajdowała się w najstarszej zachodniej części miasta, dawniej zwanym Starym Przedmieściem lub Przedmieściem Bytomskim.

Widok na ulicę Podwalną i 1 Maja z skarpy kościoła św. Stanisława.
Ulice i place

Ulica Podwalna w Czeladzi

Jest uznawana za jedną z najstarszych ulic w mieście i pierwotnie nosiła nazwę Podwale. Ta nazwa sugeruje istnienie obwałowań, które wyznaczały obszar miasta lokacyjnego, pełniąc również funkcję umocnień.

Ulica szpitalna w Czeladzi
Ulice i place

Ulica Szpitalna w Czeladzi

Rozciąga się od ulicy Bytomskiej w kierunku północnym, nosząc nazwę związaną z istniejącym pod koniec XIX wieku szpitalem, zbudowanym przez ówczesnego właściciela kopalni „Saturn”, księcia Hugo zu Hohenlohe-Öhringen, przeznaczonym dla pracowników przedsiębiorstwa.

Widok na czeladzki rynek podczas odprawiania różańca przez parafian
Historia

Rynek w Czeladzi

Od połowy II wieku do XIIl wieku centrum Czeladzi ukształtowało się wokół Rynku o kwadratowych wymiarach. Ryneczek ten stał się sercem miasta, otoczonym siatką prostopadłych ulic połączonych przecznicami, które biegły łukami, tworząc układ owalnicowy.