Obszerne pomieszczenie mieściło scenę dla przedstawień amatorskich. W karczmie odbywały się zebrania i większe zgromadzenia społeczne, także zabawy i wesela.
Została uruchomiona w 1945 roku z inicjatywny Marii Nogajowej i Antoniny Trzaskalskiej. Znajdowała się w budynku prywatnym i opiekował się nią Związek Samopomocy Chłopskiej. Zakup
Rotmistrz Gabriel (Hawryło) Hołubek stacza pod Czeladzią bitwę z wojskami Maksymiliana Habsburga. Całkowitemu zniszczeniu uległa wieś Jakubowice położona niegdyś na południowym zachodzie od Czeladzi.
Tutaj w 1927 r. Tomasz Szkoc uruchomił pierwsze czeladzkie kino.
Ratusz z XVI w., z podwójnym dachem, dostrojony wielkością do rynku – przypominał staromiejskie, municypalne tradycje czeladzkie. Niemcy podczas II Wojny Światowej zburzyli zabytkowy budynek i zniszczyli archiwa.
Kościół został wzniesiony w latach 1904–1913, według projektu architektów: Tomasza Pajzderskiego i Hugona Kudera.
Kino „Uciecha” w Czeladzi – murowany budynek remizy strażackiej z salą widowiskową (dawna siedziba kina), wzniesiony w latach 1924–1929 w Czeladzi w powiecie będzińskim, wpisany
Przed II wojną światową mieszkał w budynku przy ul. Bytomskiej 35 w Czeladzi.
Mieszkał w willi przy ul. Szpitalnej 5b. Razem z żoną prowadził dom otwarty na gości, w którym często ich przyjmował. Willa miała ogród z licznymi kwiatami, które lubił hodować.
Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Czeladzi.
Dom rodzinny Rączaszków to kamienica przy ul. Bytomskiej 35 gdzie mieszkał Antoni wraz z swoją żoną Czesławą Niemyską-Rączaszkową.
Projekt w latach 2022-2023 był realizowany przez grupę nieformalną „Aktywna Czeladź” w ramach programu FIO Śląskie. Następnie w styczniu 2024 został przekazany w celu dalszego rozwoju Fundacji Kultura Całościowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.