Jej powstanie datowane jest na XVIII wiek 1. Wskazuje na to jej barokowa forma.
Wzmianka o tej figurze opublikowana została w Niedzielnym Spacerze: „Kilka metrów na północ od Ratusza stał przez wieki posąg św. Jana Nepomucena. (…) Poza tym św. Jan Nepomucen miał do spełnienia w Czeladzi bardzo ważne zadanie – uchronić miasto przed wylewami Brynicy. Szkoda zatem, że zaproszono go dopiero po wielkiej powodzi z roku 1736” 2. Przypuszczalnie artystą, który wykonał figurę był Antonio Corradini (1668-1752) 3. Był to znany wenecki rzeźbiarz późnego baroku: „(…) Figura jest raczej XVIII-wieczna, wskazują zresztą na to daty urodzin i śmierci rzeźbiarza: 1668-1752. Tylko skąd na granicy Śląska i Małopolski wzięła się rzeźba padewsko-florenckiego twórcy? Jego prace znaleźć można w Dreźnie, w Luwrze a nawet na Korfu, więc może i w Czeladzi” 4. Jako dowód na poparcie tej teorii można uznać kamieniarską sygnaturę „CORRADINI-BENDZIN” wyrytą na drugim stopniu, który stanowi podstawę zarówno cokołu jak i figury. Inna teoria zawarta w publikacji Historia Czeladzi głosi, iż autorem figury był rzeźbiarz z Będzina, a okres w którym powstała to koniec XIX lub początek XX wieku: „Na terenie miasta istnieje kilkanaście kapliczek i krzyży przydrożnych datowanych od XVIII w., jak figura św. Jana Nepomucena (…) ale wszystkie reprezentują typowe dla czasów swego powstania cechy dzieł prowincjonalnych rzeźbiarzy” 5. Kolejna wersja głosi, iż sygnatura „H. CORRADINI – BENDZIN”, rzuca nowe światło na rok powstania figury i jej autora, którym mógłby być Humbert Corradini, którego zakład mieścił się w Będzinie [/efn_note] Nita M. Miasto powiatowe w Królestwie Polskim (1867-1914) [w] Będzin 1358-2008, red. nauk. dr hab. Glimas-Nagórska A., t. III, Będzin 2008, s. 182 [/efn_note].
W 1941 roku ksiądz Józef Sobczyński zmuszony był pod naciskiem władz okupacyjnych usunąć figurę Jana Nepomucena oraz oddać część cmentarza przykościelnego ze względu na plany poszerzania ulicy Bytomskiej 6.
Nad głową świętego niegdyś znajdował się metalowy nimb z dziesięcioma gwiazdami oraz latarenka zamontowana na froncie cokołu. Zostały one prawdopodobnie zniszczone lub skradzione podczas transportu. W czasie gdy figura Nepomucena znajdowała się na rynku obok niej rosła dorodna lipa, będąca symbolem wolności. Drzewo to ścięto podczas przebudowy rynku w latach 50. XX wieku. Warto nadmienić, że niegdyś figura była pomalowana i ozdobiona wzorem imitującym marmur.
W latach 60. XX wieku figurę przeniesiono z cmentarza na teren przykościelny, gdzie pozostaje do tej pory. W roku 1999 przeprowadzono konserwację. 7.
- Historia Czeladzi T.2, rozdział Urbanistyka i architektura – Głazek D., s. 484; Katalog zabytków sztuki w Polsce, red. Rejduch-Samkowa I., Samek J., s. 12; Kanon turystyczno-krajoznawczy powiatu będzińskiego, Będzin 2014, s. 75.
- Mrozowski M., Szaleniec I., Niedzielny Spacer, s. 14.
- http://utw-art.blogspot.com/2013/05/ antonio-corradini-w-marmurze-malowane.html z dnia 14.03.2016, Antonio Corradini (1668-1752), wenecki rzeźbiarz tworzący w stylu Rococo. Corradini urodził się we włoskim Este i pracował głównie w Wenecji. Pod koniec życia przeniósł się do Neapolu, gdzie kontynuował poważne zlecenie w Kaplicy księcia Sansevero.
- http://czeladz.org.pl/index.php?zabytki=nepomucen, dostęp 2.12.2015.
- Historia Czeladzi, red. Głazek D., rozdział Urbanistyka i architektura, tom II, Czeladź 2012 s. 484.
- Węcki M.: Miasto pod okupacją [w] Historia Czeladzi, tom 2, s. 212.
- Robert Garstka: Tajemnice czeladzkich kapliczek. Wydawca: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, 2018 rok, strona 49