Kapliczka św. Rozalii lub Boża Męka przy ul. Bytomskiej w Czeladzi

Znajduje się obok budynku o numerze 31 przy ulicy Bytomskiej. Czas powstania kapliczki szacuje się na koniec XIX wieku. Osadzona na wysokim cokole. Jest to kapliczka murowana, słupkowa, tynkowana oraz pomalowana. Prawdopodobnie została przebudowana. Pokryta jest stożkowym daszkiem, a w zwieńczeniu jest ażurowy krzyż. Nisza zamknięta jest przeszklonymi, drewnianymi drzwiczkami. Została poświęcona św. Rozalii, która chronić ma miasto przed wszelkimi zarazami. Epidemie kilkukrotnie nawiedzały Czeladź, jak i okoliczne miasta. Nie wiadomo jednak czy kapliczka wybudowana została w trakcie trwania którejś z nich czy po zakończeniu. 1.

Kapliczka św. Rozalii lub Boża Męka przy ul. Bytomskiej w Czeladzi
Kapliczka św. Rozalii lub Boża Męka przy ul. Bytomskiej w Czeladzi

W niszy umieszczony był oprawiony w drewnianą ramę obraz z wizerunkiem św. Rozalii. U zwieńczeniu trójkątnego szczytu niszy widniał napis z inicjałami AMRS. W 1999 roku przypuszczalnie obraz został przeniesiony do do kościoła pw. św. Stanisława BM. 2. W 2000 roku do niszy wstawiono obraz z Matki Boskiej Częstochowskiej, a 2006 roku z niewiadomych przyczyn do niszy dostawiono drewnianą figurkę św. Agaty.

Ksiądz Mariusz Trąba przytacza notatkę księdza Józefa Sobczyńskiego z kroniki parafialnej odnośnie zniszczenia obrazu i figury św. Rozalii: „29 sierpnia 1941 r. jakiś zbrodniarz potłukł przy szosie do Wojkowic figurę P. Jezusa Frasobliwego, a przy ulicy Bytomskiej podarł obraz św. Rozalii; prawdopodobnie zrobił to jakiś Niemiec albo volksdeutsch, a to dlatego, że ludzie w nocy przy figurach palili lampki, gdy obowiązywało zaciemnienie. 31 sierpnia 1941 roku potłuczono figurę Pana Jezusa Frasobliwego przy drodze Przełajskiej i figurę św. Rozalii przy ulicy Bytomskiej” 3. Z parafialnej kroniki dowiadujemy się również, że przy tejże kapliczce podczas kopania rowu kanalizacyjnego odnaleziono kości ludzkie. 4.

Kapliczka św. Rozalii lub Boża Męka przy ul. Bytomskiej w Czeladzi
Kapliczka św. Rozalii lub Boża Męka przy ul. Bytomskiej w Czeladzi
  1. Robert Garstka: Tajemnice czeladzkich kapliczek. Wydawca: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, 2018 rok, strona 49
  2. Mrozowska M., Na rozstajach dróg, s. 9.
  3. Trąba M., Czeladź w latach II wojny światowej (1993-1945), Katowice 2011, s. 54 i 326.
  4. Robert Garstka: Tajemnice czeladzkich kapliczek. Wydawca: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, 2018 rok, strona 49
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »