Maria Nogajowa – patronka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi

MARIA NOGAJOWA (1899-1983) – w latach 1928-1939 prowadziła bibliotekę Polskiej Macierzy Szkolenej.

Po wybuchu II wojny światowej udzielała się w pracy konspiracyjnej, wysyłając książki Polakom będącym na przymusowych robotach w Niemczech.

W czasie II Wojny Światowej niemcy niszczyli wszelkie przejawy materialnej kultury polskiej. Rekwirowali książki na makulaturę i przemiał, którego dokonywano w fabryce Lamprechta w Sosnowcu. Cenna Biblioteka Macierzy Polskiej została uratowana w dużej mierze dzięki Marii Nogajowej, która w swoim mieszkaniu przechowała całą cenniejszą część księgozbioru. 1.

Od lutego 1945 do końca 1948 prowadziła bibliotekę Samopomocy Chłopskiej. Przez całe zawodowe życie związana była z Miejską Biblioteką Publiczną w Czeladzi, którą kierowała w latach 1949-1965. 

Mieszkała przy ul. Bolesława Pieńkowskiego 21 na 1 piętrze po lewej stronie, w Czeladzi, gdzie miała też swoją pracownię malarską. Jej imię nosi biblioteka miejska w Czeladzi.

  1. Czesława Niemyska-Rączaszkowa: Czeladź – Opowieść o mieście. Wydawca Urząd Miasta Czeladź 1993 r, s. 98.
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »