Zakłady Ceramiczne „Józefów” – ul. Katowicka 157 w Czeladzi
Obecnie miejsce po byłym Zakładzie Płytek Ceramicznych zostało w większości wyburzone jednak na jednym z budynków przy ulicy zachował się historyczny napis „Józefów” wykonany z ceramiki.
Obecnie miejsce po byłym Zakładzie Płytek Ceramicznych zostało w większości wyburzone jednak na jednym z budynków przy ulicy zachował się historyczny napis „Józefów” wykonany z ceramiki.
Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.
Pałac wybudowany został około roku 1910. To tutaj znajdowało się biuro Towarzystwa Saturn, a następnie dyrekcja kopalni węgla „Saturn”.
Wybudowany w 1923 roku funkcjonujący wtedy jako „Dom Kawalera” KWK Saturn, spełniający rolę „hotelu pracowniczego”. W latach 90. XX w. w budynku rozpoczął działalność Dom Zakonu Misjonarzy z Marianhill.
Ewolucja kształtu koryta Brynicy dokonywała się na przestrzeni licznych stuleci. W latach 1921-1929 podjęto działania regulacyjne, a w latach czterdziestych XX wieku rozpoczęto betonowanie prostowanego koryta.
W przeszłości obszar, który obecnie zajmuje Plac Konstytucji 3 Maja, był zabudowany zwartymi budynkami mieszkalnymi. Granice tego terenu wyznaczały: ul. S. Staszica od północy, ul.
Park Grabek został utworzony w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na obszarze, który wcześniej stanowiły pastwiska nad brzegiem rzeki.
Biegnąca w kierunku Wojkowic, ulica ma swój rodowód w dawnej drodze znanej jako Wojkowska, rozpoczynającej swój bieg od drogi Grodzieckiej i kierującej się na północ do granicy grodzieckiej.
W 1996 dnia 29 listopada, w setną rocznicę urodzin profesora Józefa Mazura, z inicjatywy Wita Gruszki, radnego miasta wstawiono w kościele św. Stanisława w Czeladzi poświęconą profesorowi tablicę, którą poświęcił biskup Adam Śmigielski.
Gospodarz dworu w Milowicach w 1863 roku, w nocy, został odwiedzony przez powstańca, który przywiózł mu skrzynię z kasą powstańców. Razem ją ukryli., przed tropiącymi go kozakami.
Urodzony w Czeladzi. Architekt. Był uczniem i współpracownikiem Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1936 roku stworzył projekt Pawilonu dla browarów okocimskich w Lesie Wolskim w Krakowie. Był aktywnym członkiem Polskiej Korporacji Akademickiej Arcadia.
Początkowo znana jako Milowska, a później Milowicka, ulica ta ma swoje korzenie w starożytnej drodze Milowickiej, biegnącej przez Gawrońce do dawnej wsi, przez wieki należącej do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi
Projekt w latach 2022-2023 był realizowany przez grupę nieformalną „Aktywna Czeladź” w ramach programu FIO Śląskie. Następnie w styczniu 2024 został przekazany w celu dalszego rozwoju Fundacji Kultura Całościowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.