Pomnik złamanych sztandarów przed Urzędem Miejskim w Czeladzi

Mieści się przed Urzędem Miasta Czeladzi. Złamane sztandary symbolizują krótką działalność Rady Miejskiej, która wybrana została 11 listopada 1927 roku. Wówczas Blok Jedności Robotniczej, który reprezentowali członkowie Centralnego Związku Górników, pozyskał 13 mandatów, spośród 24 możliwych. Skutkiem czego było powołanie lewicowego Zarządu Miasta. Potocznej rada nazywana była komunistyczną, działała 8 miesięcy 1.

Autorem projektu pomnika był artysta rzeźbiarz Bronisław Chromy. Bryłę wykonał Stanisław Hochuła z blachy chromoniklowej. W swej stylistyce przypomina formę kowadła, będącego symbolem ciężkiej pracy. Zaś rozwinięte sztandary kojarzyć się mają z utrąconym drzewcem 2.

Odsłonięty został 23 października 1977 roku przez Edwarda Gierka.

Napis na pomniku w 1993 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej został zmieniony z „Komunistom Działaczom Ruchu Robotniczego, którzy w wyborach – tworząc pierwszą w Polsce Komunistyczną Radę Miejską w Czeladzi w hołdzie społeczeństwo miasta” na „Działaczom ruchu robotniczego, którzy w 1927 roku zwyciężyli w wyborach tworząc Blok Jedności Robotniczej w Radzie Miejskiej Czeladzi”3.

  1. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
  2. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
  3. Artur Rejdak: Czeladzkie pomniki. Wydawca: Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Czerwiec 2006 r. Strona 22.
Filtruj wg

Zobacz także:

Czeladź

Kopalnia Saturn w Czeladzi

Ludwik Kozłowski był pierwszym, który podjął się systematycznych poszukiwań węgla na tym terenie, nabywając skonfiskowany folwark parafialny od władz rosyjskich w 1879 roku.

Czytaj dalej »