Jej dom rodzinny znajduje się przy ul. Gabriela Narutowicza 6 w Czeladzi. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Czeladzi.
Urodziła się i wychowała w Czeladzi, skąd w 1952 roku wyjechała do Krakowa, aby podjąć studia filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej profesorami byli wybitni językoznawcy i normatywiści: Witold Taszycki, Zenon Klemensiewicz i Ewa Ostrowska. Istotny wpływ na rozwój dorobku naukowego miała współpraca z prof.. Ireną Bajerową, córką prof. Zenona Klemensiewicza. Początkowo w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach (1957–1968), a później na Uniwersytecie Śląskim (1968–2001) uczestniczyła w badaniach naukowych organizowanych przez Instytut Języka Polskiego oraz Zakład Historii Języka Polskiego, którym kierowała od 1991. Zainteresowania Profesor Aliny Kowalskiej obejmowały zagadnienia polszczyzny historycznej i gwarowej. Badacze dorobku naukowego polskich językoznawców nie mają wątpliwości: Alina Kowalska ustanowiła najwyższy do pomyślenia standard naukowej solidności i dyskursywności. Te zalety wyznaczały najwyższą jakość pracy badawczej i dydaktycznej. Zdaniem autorów wspomnień poświęconych wybitnej czeladziance na szczególne wyróżnienie zasługują: pracowitość, skromność, przejrzystość moralna i lojalność zawodowa. O dorobku Aliny Kowalskiej świadczy ilość przeanalizowanych form językowych wyodrębnionych z tekstów o walorach historycznych i językoznawczych. Dlaczego warto spopularyzować sylwetkę prof. Aliny Kowalskiej? Czeladzianka z wielką pasją zajmująca się dialektem śląskim. Praca polega na wertowaniu źródeł i wyodrębnianiu form wyrazowych i gramatycznych potwierdzających badawczą hipotezę wyjściową. Czy Alina Kowalska może imponować młodzieży studiującej na Wydziale Humanistycznym? Przede wszystkim stosunkiem do zjawisk objaśnianych z wykorzystaniem metodologii naukowej. Przekonaniem, że pracę naukową w postaci splotu warunkujących się czynników, traktować trzeba powagą godną najwyższej czci. Szczupła, niskiego wzrostu, skromna, kulturalna. Wymagająca, spolegliwa, ciesząca się autorytetem.
Autor tekstu: Grzegorz Hajkowski
Bibliografia:
Olga Wolińska: Pożegnanie Profesor Aliny Kowalskiej. Dostęp: https://gazeta.us.edu.pl/node/208201 (16.10.2022).
Alina Kowalska (1932-2001) zbiór tekstów pod redakcją Krystyny Kleszczowej i Danuty Ostaszewskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2008. Dostęp: https://sbc.org.pl/Content/9051/alina_kowalska.pdf (16.10.2022).